Tomášovy statistiky po prvním kole play off

foto: Rytíři Kladno

Tomáš v prvním kole play off patřil k tahounům Rytířů a výrazně jim tak pomohl přejít přes přerovské Zubry do kola druhého, v němž kladenští hokejisté již dnes narazí na favorizovanou Jihlavu. Vítěz této série postoupí do baráže o extraligu. Ve většině důležitých statistik se Pleky momentálně nachází na prvních pozicích, ne všichni hráči ale mají v průběhu play off odehraný stejný počet zápasů. I tak přinášíme malé shrnutí statistických údajů.

Společně se spoluhráčem Petrem Vampolou vedou bodování kladenských Rytířů, oba zaznamenali 8 bodů v pěti zápasech se shodnou bilancí 2+6. V bodování Chance ligy zaznamenali osm bodů další tři hráči, kteří už ale odehráli zápasů šest, nebo sedm. V čele bodování se momentálně nachází Marek Račuk, jenž v sedmi zápasech zaznamenal bodů 9, nicméně na přední pozici se dlouho neohřeje, jelikož je hráčem Prostějova, který z play off vypadl.

S 28 střeleckými pokusy se Tomáš nachází na druhé pozici Chance ligy za vsetínským Lukášem Robem, jenž byl také účastníkem sedmizápasové série mezi Vsetínem a Prostějovem. Rob prostějovského brankáře střelecky ohrozil 37 střelami. Za Tomášem se ve statistice počtu střel vyslaných na branku soupeře nachází další dva hráči hrající v této dlouhé sérii.

Někoho by mohlo napadnout, jak je možné, že ve statistice +/- má Tomáš hodnotu pouze +1, přestože zaznamenal osm bodů. Není to z toho důvodu, že by byl na ledě u mnoha inkasovaných branek (to se mu stalo za vyrovnaného počtu hráčů na ledě pouze jednou), ale protože si hned 6 bodů připsal v přesilové hře. Právě co se týče přesilovkových bodů, tak v nich se s Markem Račukem dělí o první místo.

Na druhou stranu zaznamenal i vysoký počet dvouminutových trestů, kterých od rozhodčích obdržel už pět, což je třetí nejvyšší počet v play off Chance ligy. Většinou se jedná o fauly hokejkou, v posledním zápase série s Přerovem byl ale Tomáš vyloučen i za chybné vhazování (chyba poté, co už obdržel napomenutí), což se obecně nestává moc často.

Přitom právě vhazování patří k Tomášovým nejsilnějším stránkám. Pokud se Tomáš postaví na buly, velmi často ale při prvním pokusu obdrží napomenutí od rozhodčích. A jak už bylo zmíněno, v minulém zápase byl dokonce za druhé napomenutí vyloučen. Přesto vyhrál 81 vhazování ze 127 pokusů a jeho celková úspěšnost je 63,78 %. Pokud budeme počítat hráče, kteří na buly stojí pravidelně*, Tomáš s mírným náskokem vede – jihlavský Josef Skořepa má úspěšnost 63,64 %. V průběhu druhého kola bude tedy zajímavé sledovat jejich vzájemné duely. Tomášova úspěšnost na buly v obranném pásmu je dokonce 72,34 % a v tomto velmi důležitém typu vhazování si vede úplně nejlépe (opět počítáme hráče, kteří na buly chodí pravidelně).

Pleky je také na čelních pozicích v průměrném čase na ledě za zápas, kdy v průměru odehraje 23 minut a 21 sekund. Celkově mu patří 5. místo, z útočníků je pak suverénně nejvytěžovanější. Téměř třetinu svého času na ledě navíc stráví v přesilovkách, 16 % z celkového icetimu na oslabeních. Průměrná délka jednoho Tomášova střídání je 59 sekund, což je ovlivněno i zmíněnými přesilovkami.


*Hráči s alespoň 20 pokusy

zdroj statistik: hokej.cz