Tomáš Plekanec s věkem nezpomaluje, zlepšuje se

Tento příspěvek je překladem článku Arpuna Basua s názvem Tomas Plekanec is not slowing down with age; he’s getting better, který byl publikován na serveru www.theathletic.com dne 5. prosince 2017. Originální text najdete zde.

 

Canadiens budou v úterý čelit jedné ze špičkových lajn v NHL, až Jaden Schwartz, Brayden Schenn, Vladimir Tarasenko a St. Louis Blues vstoupí na led v Bell Centre.

Tito tři hráči mohou očekávat stabilní dávku Tomáše Plekance s Brendanem Gallagherem a Charlesem Hudonem na křídlech, a to nejen proto, že to je nejlepší útok Canadiens, ale také proto, že pravidelně brání nejlepší útoky soupeře.

Hlavní ozdobou v této disciplíně je Plekanec, a to už od doby, co ho jeho současný trenér Claude Julien trénoval před 15 lety v AHL v týmu Hamilton Bulldogs. V této sezóně, ve věku 35 let a v posledním roce své dvouleté smlouvy, díky které si přijde na 12 milionů dolarů, zvládá tuto roli stejně jako kdykoli předtím.

Tato částka často kalí to, jak se na něj lidé dívají, protože jeho čísla, 12 bodů za 28 zápasů, ho podle nich neopravňují k tomu brát takový plat.

Jen to neřekněte žádnému z jeho spoluhráčů.

Pleky? „řekl Phillip Danault v rodné francouzštině. “Pleky c’est un grand joueur en tabarnouche. Vraiment.”
Volně přeloženo, tedy znamená, že „Pleky je skvělý hráč. Opravdu.“ Danault nerozumí tomu, proč by měl být Plekanec vnímán jinak.

„Nemám ponětí, jak někdo může nevidět, jak cenný je,“ pokračoval Danault. „Myslím, že je to kvůli jeho platu, ale to je naprosto nepodstatné.“

Ve skutečnosti by se v týmu, který má dost prostoru pod platovým stropem, neměl Plekancův plat posuzovat podle toho, jak hrál v této sezóně.

Jeho lajna s Gallagherem a Hudonem strávila v této sezóně společně průměrně 142:28 při hře 5 na5. Za tu dobu se postarali 10 gólů a soupeři umožnili jen dva, zaznamenali 55,6% střeleckých pokusů, 54,9% střel na bránu a měli 62,7% gólových šancí.

Je tomu tak i přesto, že 32% svých střídání začali v obranném pásmu proti nejlepším lajnám v NHL, ve srovnání s 24,3% v útočném.

„Hodně zodpovědní jsme také v obraně a myslím, že to je velká výzva pro mě i Charlieho,“ řekl Gallagher. „Když se dostanete k těmto výzvám, vaše myšlení jako hráče musí jít stranou a vy musíte být připraveni soutěžit, protože pokud nejste připraveni, puk skončí ve vaší síti.“

Plekanec to dělá po celou sezónu bez ohledu na to, s kým hraje. On a Gallagher jsou dvojice pro většinu sezóny, nastupují obvykle s Hudonem nebo Paulem Byronem na levém křídle. A co se stalo s Plekancem na ledě v této sezóně, není nic pozoruhodného vzhledem k tomu, jak začala sezóna Canadiens.

Při hře 5 proti 5 byl Plekanec na ledě jen při osmi inkasovaných brankách. Správně, osmi. V prvních 10 zápasech od začátku sezóny, tedy mezi 5. a 26. říjnem, měli Canadiens skóre 2-7-1 a při hře 5 na 5 inkasovali 27 gólů, což bylo třetí nejvyšší číslo z celé NHL. Plekanec byl na ledě jen při čtyřech z nich.

V 18 utkáních od té doby byl Plekanec na ledě u čtyř gólů při hře v plném počtu hráčů na ledě. 28. října u dvou tref New Yorku Rangers a u dvou branek Toronta 18. listopadu, takže nebyl na ledě u žádného inkasovaného gólu ze hry 5 na 5 v 16 z posledních 17 zápasů.

Mezi útočníky NHL, kteří odehráli alespoň 200 minut ve hře 5 proti 5 před pondělní nocí, byl Plekanec na 17. místě s 1,29 inkasovanými góly za 60 minut podle průměru času stráveného na ledě. Jedná se o téměř 3x nižší číslo, než má v této statistice nejhorší útočník Canadiens Max Pacioretty, jenž je na ledě v průměru u 3,63 inkasovaných gólů za 60 minut. Gallaghera najdeme s průměrem 1,88 inkasovaných branek za 60 minut za Tomášem Plekancem, v tabulce celé NHL se nachází na 74. místě.

„Pleky je vždy na správné straně puku, je vždy v  dobré obranné pozici, stará se o obranu až do konce a z toho poté vychází náš útok,“ řekl Gallagher. „Je to 200stopá hra a hrát proti některým z nejlepších hráčů na světě je výzva, kterou si užíváme.“

Ale Plekancovo útočení by také nemělo být ignorováno.

„Gally a já hodně tlačíme na obránce, takže získáváme hodně puků, a vybojované puky často končí na Tomášově hokejce,“ řekl Hudon. „Je schopný tvořit hru, s jeho viděním mu nemusíte říkat, kde jste, on to ví. Má opravdu neuvěřitelné vidění.“

Znovu si vzpomeňte, že Plekanec začíná vysoký počet střídání ve vlastním obranném pásmu proti soupeřovým nejlepším hráčům a dělá to noc co noc. Navzdory tomu má 1,46 primárních bodů (góly a první asistence) za 60 minut hry 5 proti 5, což je srovnatelné s Jonathanem Drouinem, který má průměr 1,48 bodu a který těží z toho, že začíná 38 % svých střídání v útočném pásmu oproti 27,6 % Plekancových.

„Je to hráč, kterého jsme pobízeli, aby se nezaměřoval jen na defenzivní část hry; má dostatek dovedností na to, aby byl i ofenzivně dobrým hráčem. Někdy musíte hráče pobídnout, aby to dělali,“ řekl Julien. „Také má na obou stranách křídla, která hrají skvěle. Toto trio hráčů tvrdě pracuje a dává věci do pohybu. Pleky je součástí této skupiny, je ten nejstarší, který má zkušenosti. Je ten, který zůstává klidný, a tuším, že drží lajnu pohromadě, pokud to tak můžu říct. Všichni tři jsou dobří, čestní chlapi, kteří tvrdě pracují a chtějí pracovat společně.

Tato trojice potřebuje pracovat v jejich systému, aby v úterý ubránila Schwartze, Schenna a Tarasenka, ačkoli do vstupu tito hráči St. Louis vstoupí v krizi, během níž zaznamenali dohromady jen jednu asistenci v posledních třech zápasech.

Budou čelit zápasu, ve kterém pro ně bude obtížné toto období přerušit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *