Po vyřazení z play off můžeme Tomáše sledovat na mistrovství světa!

Po výměně do Toronta si Tomáš musel zvykat na nový herní styl, nové spoluhráče, nové trenéry… Hrával převážně ve 4. lajně, přičemž výrazně klesl jeho čas strávený na ledě. Naopak už tak vysoké procento startů v defenzivní zóně ještě narostlo – Tomáš absolvoval více než tři čtvrtiny vhazování v obranném pásmu. Není tak divu, že nastřádal v 17 zápasech pouhé dvě asistence.

Pak přišlo play off. Toronto v prvním zápase proti Bostonu schytalo debakl, jelikož se hráčům Maple Leafs nepodařilo ubránit první lajnu Bruins. Navíc centr druhé formace Nazem Kadri předvedl nepěkný faul, za který dostal od disciplinární komise třízápasovou stopku. A Tomáš dostal šanci, kterou využil a ukázal, v čem je dobrý. První útok Bostonu nejenom dokázal „Pleky“ se svými novými křídly Patrickem Marleauem a Mitchellem Marnerem ubránit, oni byli také produktivní. Tomáš nakonec v sedmi zápasech play off získal pěkné 4 body (2+2). I díky němu se tak povedlo srovnat nepříznivý stav série z 1:3 na 3:3, v rozhodujícím sedmém zápase se radovali hráči Bostonu. Pro Tomáše to byl s největší pravděpodobností poslední zápas v dresu Maple Leafs, nepředpokládá se, že by s tímto celkem prodloužil kontrakt. 1. července se stane nechráněným volným hráčem a bude moct podepsat s kterýmkoli týmem.

Nicméně i přesto se už několik hodin po vyřazení objevila poněkud neočekávaná zpráva – o Tomáše se zajímalo vedení národního týmu, přestože Tomáš už loni naznačil, že příště nepojede. Po několika dnech na rozmyšlenou, v den nominace, od něj trenéři slyšeli „ano“ a večer mohli na tiskové konferenci oznámit, že se připojí k přípravě na mistrovství světa. Kdyby odmítl, nikdo by se nemohl divit – již zmíněná končící smlouva, výměna do Toronta, kde byl dva měsíce bez rodiny, věk, kritika po loňském MS… Ale do Dánska odjel s defenzivnější rolí než v předchozích letech – jeho úkolem je bránit nejlepší lajny soupeře, jak to dělá už mnoho let v NHL, vyhrávat důležitá vhazování a hlavně přinést klid a zkušenosti do týmu plného mladých hráčů.

Po dvou zápasech sice nebodoval, ale Tomáš hraje výborně nejen defenzivně, vyhrává většinu vhazování, dokáže podržet puk, bojuje u mantinelu, ale velmi dobře také tvoří hru, zakládá útočné situace, sám v zápase proti Švédsku trefil pěknou střelou brankovou konstrukci. Pokud bude v těchto výkonech pokračovat, věříme, že přijdou i body. Český tým má zatím na svém kontě výhru v prodloužení se Slovenskem a těsnou prohru se švédským celkem plným hráčů NHL.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *