Čeští hokejisté nestačili ve čtvrtfinále na Rusko a s turnajem se loučí

Češi začali turnaj i přes prohru 1:4 s Kanadou velmi dobře. Následně si totiž připsali hned 5 vítězství v řadě (proti Bělorusku, Finsku, Norsku, Slovinsku a Francii). Jak ale poznamenal trenér Jandač, výkony českého výběru měly sestupnou tendenci. V utkání s Nory se mu podařilo vydřít v prodloužení fotbalovou výhru 1:0, proti Finsku se dokonce dokázal vybojovat dva body za vítězství po nájezdech, přestože český výběr prohrával 0:3. Po pěti výhrách ale nezvládl zápas o druhé místo ve skupině proti Švýcarsku a ve čtvrtfinálovém utkání tak narazil na nadupanou ruskou sestavu. Přestože Češi nezačali špatně, Rusové byli v koncovce nekompromisní a po první třetině vedli 2:0. Poté vsadili na defenzivu a přidali ještě jednu branku. Češi se naopak prosadit nedokázali a z turnaje odjíždí bez šance bojovat o medaile.

Na Tomášovu adresu se v mnoha internetových diskuzích objevuje kritika. Statistika 0 bodů pro útočníka, jenž většinu turnaje strávil na pozici prvního nebo druhého centra, opravdu nevypadá pěkně. I Tomáš v rozhovorech přiznal, že nějaký bod zaznamenat měl, na druhou stranu by to neřešil, kdyby se vyhrálo. Ale protože kritiky najdeme hodně, podíváme se na pozitiva.

Screen: ČT Sport

Tomáš po těžké sezóně přijal už podesáté pozvánku do reprezentace, s týmem se ovšem sešel až v Paříži. Většinu turnaje strávil na pozici prvního nebo druhého centra, ovšem, jak už jsme zmínili, bodově se mu nedařilo. Trenér Jandač si byl vědom, že první dvě formace nejsou tak produktivní, jak by měly být, a tak s nimi točil, čímž se zase nemohla mezi hráči vytvořit potřebná chemie. Když to nešlo Tomášovi tolik ofenzivně, ukazoval, proč je považován za jednoho z nejlépe bránících útočníků v celé NHL. „Pleky bojuje, maká, svoji roli si plní do puntíku. Bohužel to ofenzivně pro něj není úplně nejlepší turnaj. Je ale ohromný dříč a dělník, měl k sobě dvě ofenzivní esa, se kterými nebylo úplně jednoduché hrát. Musel hru zajišťovat dozadu, v tom byl stoprocentní. Ale esa se dopředu neprosadila, tak jsme s tím mixli,“ řekl Jandač pro včerejší deník Sport, když vysvětloval přeřazení Tomáše do 4. lajny. Zároveň dodal, že se Tomáš vždy podřídí potřebám týmu a v každé roli nechá stoprocentní výkon. Své defenzivní dovednosti „Pleky“ ukazoval při hře v oslabení i při vyrovnaném počtu hráčů. Za celý turnaj byl jen u jediného inkasovaného gólu (v utkání proti Finsku), oproti tomu se se spoluhráči mohl přímo na ledě radovat z šesti vstřelených branek českého výběru (u třech při hře 5 na 5 a u třech přesilovkových), v hodnocení +/- tak najdeme pěkné číslo +2. Bývalý hokejový reprezentant Pavel Richter v rozhovoru pro iSport.tv ocenil Tomášovy defenzivní schopnosti: „Nesouhlasím s kritikou na Plekance, pro tým odvádí výbornou práci. Především v oslabení, jeho obranná činnost je vynikající.“ Za zmínku určitě stojí moment ze čtvrtfinálového utkání, kdy byl v přesilové hře Ruska (ještě za stavu 0:0) gólman Pavel Francouz překonán a puk se klouzal směrem k brance. Tomáš společně s Radimem Šimkem zapracovali na brankovišti a „Pleky“ odpálil puk do bezpečí (viz obrázek).  „V tu chvíli nám to samozřejmě pomohlo, ale je nám to k ničemu,“ vyjádřil se Tomáš o tomto zásahu pro server hokej.cz.

Má pravdu. Češi se vrací bez medaile, chvíli si odpočinou a pak se začnou připravovat na klubovou sezónu.

Každopádně Tomášovi patří velké dík za to, že přijel reprezentovat. 🙂

1 odpověď

  1. Jiri napsal:

    Muj nazor tomas super dozadu a cerna a bojovna prace smekam

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *