Biografie

Archiv Tomáše Plekance

Archiv Tomáše Plekance

Klubová kariéra

Tomáš se narodil 31. 10. 1982 v Kladně. S hokejem začínal v 5 letech ve svém rodném městě. Už v 14 letech nastoupil poprvé za starší dorost a o dva roky později hrál stabilně za juniory. Dokonce si zahrál 2 zápasy v seniorské extralize.

Sezónu 1999/2000 odehrál převážně za juniorku Kladna. Za seniorský tým Kladna si zahrál jen na Zepter Cupu. Podíval se též do 2. ligy, ve které odehrál 3 utkání za tým UHK LEV Slaný a v play-off si zahrál 6 zápasů za Kralupy nad Vltavou.

V sezóně 2000/2001 se již prosadil do kladenského „A“ týmu a po sezóně byl zvolen nejlepším nováčkem. Pár zápasů stihl také za juniorský tým. V play-off 2. ligy pak pomohl Mladé Boleslavi. Během sezóny se také zúčastnil (jako nejmladší hráč) zlatého mistrovství světa juniorů. Po této vydařené sezóně si ho v draftu NHL vybrali ve 3. kole Montreal Canadiens jako celkově 71. v pořadí.

Tomáš upřednostnil kladenský „A“ tým před juniorským týmem v Kanadě, a i v této sezóně se mu dařilo. Opět se zúčastnil MSJ, ale tentokrát se českému týmu vybojovat medaili nepodařilo. Před začátkem sezóny 2002/2003 se vydal do Kanady.

Tam nastupoval za tým Hamilton Bulldogs v AHL, což byla farma Montrealu. Díky svým vynikajícím výkonům se podíval na 2 zápasy do prvního týmu Canadiens. Stálé místo v kádru Canadiens si Pleky získal v sezóně 2005/2006. V následujících sezónách Tomáš nevynechal skoro žádný zápas za Montreal. V ročníku 2007/2008 zaznamenal svůj první hattrick, 29. února 2008 se 3 góly podílel na výhře nad Buffalem.

V sezóně 2009/2010 dosáhl svého (zatím) nejlepšího bodového zisku. Za 70 bodů si vysloužil novou smlouvu na 6 let za 30 milionů dolarů.

Ročník 2012/2013 začal Tomáš z důvodu výluky NHL v kladenském dresu v české extralize, kde zářil v lajně s Jaromírem Jágrem a Jiřím Tlustým. Druhou polovinu sezóny odehrál už v Montrealu. Jeho role se ale začala měnit, dostával stále více defenzivních úkolů.

V následujících dvou sezónách se ještě dokázal i přes to dostat nad 50 bodů – v sezóně 2014/2015 jich získal 60, o rok později 54. Jenže druhý zmíněný ročník se Montrealu nepovedl a v tabulce NHL skončil mimo pozice pro play off.

Přestože Tomášovi začala platit nová dvouletá smlouva, šanci dostalo (a využilo) mnoho mladých hráčů. Z Tomáše se stal jejich mentor a útočník využívaný převážně pro bránění a vyhrávání důležitých vhazování. To se projevilo na jeho produktivitě, zapsal 28 bodů. V tabulce +/- měl ale hezké číslo +10. Tým se znovu dostal do play off.

Jenomže sezóna 2017/2018 nezačala pro kanadský klub dobře a situace se nelepšila. Už kolem Vánoc začínalo být jasné, že se Canadiens nedostanou do play off. Během tradiční únorové uzávěrky byl Tomáš vyměněn k rivalům do Toronta. Tam se z něj stal centr 4. formace, který mnohokrát neodehrál ani 10 minut. Jenomže v play off byl suspendován Nazem Kadri a Tomáš povýšil do 2. lajny a dostal roli, na kterou byl dlouhá léta zvyklý. A kromě toho, že se mu dařilo v defenzivních činnostech, zaznamenal v 7 zápasech i dvě branky a dvě asistence.

1. července 2018 jako volný hráč podepsal roční kontrakt s milovaným Montrealem. Ten ale zároveň začal přestavbu týmu a Tomáš se v prvních třech zápasech nového ročníku nevešel do sestavy. Následně odehrál 3 utkání, přičemž druhé bylo 1000. zápasem v NHL. V tom třetím pak proběhl slavnostní ceremoniál, během kterého dostal stříbrnou hokejku a tento moment si užil i se svou maminkou a dvěma syny. Jenomže během utkání si poranil záda a o měsíc později se ukázalo, že se jednalo o jeho poslední utkání v NHL – 9. listopadu 2018 se s vedením klubu dohodl na rozvázání smlouvy. Zároveň prohlásil, že jeho kariéra v zámořské lize skončila.

Už následující týden odjel do České republiky, kde podepsal kontrakt s rodným Kladnem, které tou dobou hrálo druhou nejvyšší českou soutěž (Chance ligu), odkud měl vyřízené střídavé starty do extraligové Komety Brno. Play off a následnou baráž však strávil v dresu Rytířů, se kterými slavil postup do extraligy. Pro ročník 2019/2020 se domluvil na roční smlouvě s brněnskou Kometou.


 

Reprezentační kariéra

Archiv Tomáše Plekance

Archiv Tomáše Plekance

V dresu reprezentace se Tomáš objevil v roce 2000, kdy hrál na MS „18“ ve

Švýcarsku. Velkým úspěchem se pak stalo zmiňované MS juniorů v Moskvě, kde český výběr vybojoval zlaté medaile. Tomáš hrál tehdy, jako nejmladší člen mužstva, ve 3. lajně a připsal si dva body. Větší roli v týmu měl o rok později na MSJ, které se konalo v České republice. Český tým skončil až na 7. místě, ve čtvtfinále český tým podlehl Finům.

Za seniorskou reprezentaci si Pleky poprvé zahrál na MS 2006 v Lotyšsku, kde český výběr získal stříbrnou medaili. V roce 2007 na MS v Rusku se naše reprezentace umístila až  na 7. místě. Zúčastnil se také MS 2008 v Kanadě a MS 2009 ve Švýcarsku (oba turnaje – 5. místo). V roce 2011 pomohl českému týmu na MS na Slovensku k bronzové medaili. Následující rok na MS ve Finsku a Švédsku dovedl tým k bronzu už jako kapitán. Na MS 2013 (Švédsko a Finsko) a MS 2015 (ČR) dorazil na poslední chvíli po vypadnutí Montrealu z play-off NHL. Na obou turnajích stihl však jen dva zápasy a pokaždé se vrátil bez medaile.

Tomáš se zúčastnil i 2 zimních olympijských her. Ve Vancouveru v roce 2010 tým skončil na 7. místě. O čtyři roky později byl Tom dokonce vybrán kapitánem pro ZOH v Soči. Česká reprezentace ale skončila už ve čtvrtfinále po prohře s USA – tým skončil na 6. místě.

V roce 2016 byl Tomáš kapitánem pro MS v Rusku. Byl tahounem mužstva a v 8 zápasech si připsal 5 bodů za 5 gólů. Český tým však i přes velmi sympatický herní projev skončil na 5. místě. 

Tentýž rok se Tomáš poprvé ve své kariéře zúčastnil Světového poháru, a to v kanadském Torontu. Opět byl nominován jako kapitán. Český tým vyhrál pouze jeden ze 3 zápasů (4:3 proti USA), o bod mu tak unikl postup ze skupiny a obsadil konečné 6. místo. 

I v roce 2017 reprezentoval Českou republiku. Mistrovství světa proběhlo ve Francii, český výběr předváděl velmi pěkné výkony, ale ve čtvrtfinále nestačil na Rusko. Tomášovi se ale bodově nedařilo, nezaznamenal žádný bod a postupně se z něj i v národním týmu stal bránící útočník. Po mistrovství prohlásil, že se pravděpodobně jednalo o poslední turnaj.

Svůj reprezentační konec si ale ještě rozmyslel. V roce 2018 se nechal přesvědčit trenéry, aby dorazil do dánské Kodaně po vypadnutí Toronta z play off. A to i přes to, že neměl smlouvu pro novou sezónu. Tomáš tentokrát jel v roli bránícího útočníka a odváděl spolehlivé výkony. Mladý tým si vedl velmi dobře, ale ve čtvrtfinále těsným rozdílem prohrál s USA. Po turnaji Tomáš oznámil definitivní konec v reprezentaci.


 

Soukromí

foto: Catherine Lefebvre

foto: Catherine Lefebvre

V roce 2011 se Tomáš oženil s českou herečkou a zpěvačkou Lucií Vondráčkovou. V prosinci téhož roku se jim narodil syn Matyáš a v červnu 2015 k němu přibyl bratr Adam. V létě 2018 dvojice oznámila rozchod. Tomášovou současnou partnerkou je bývalá tenistka Lucie Šafářová, s níž v prosinci 2019 očekávají narození potomka.

 


Články z tisku a fotografie nejen z Tomášova hokejového života naleznete ZDE