Biografie

Archiv Tomáše Plekance

Archiv Tomáše Plekance

Tomáš se narodil 31. 10. 1982 v Kladně. S hokejem začínal v 5letech ve svém rodném městě. Už v 14letech nastoupil poprvé za starší dorost a o dva roky později hrál stabilně za juniory. Dokonce si zahrál 2 zápasy v seniorské extralize.

Sezónu 1999/2000 odehrál převážně za juniorku Kladna. Za seniorský tým Kladna si zahrál jen na Zepter Cupu. Podíval se též do 2. ligy, ve které odehrál 3 utkání za tým UHK LEV Slaný a v play-off si zahrál 6 zápasů za Kralupy nad Vltavou.

V sezóně 2000/2001 se již prosadil do kladenského „A“ týmu a po sezóně byl zvolen nejlepším nováčkem. Pár zápasů stihl také za juniorský tým. V play-off 2. ligy pak pomohl Mladé Boleslavi. Během sezóny se také zúčastnil (jako nejmladší hráč) zlatého mistrovství světa juniorů. Po této vydařené sezóně si ho v draftu NHL vybrali ve 3. kole Montreal Canadiens jako celkově 71. v pořadí.

Tomáš upřednostnil kladenský „A“ tým před juniorským týmem v Kanadě, a i v této sezóně se mu dařilo. Opět se zúčastnil MSJ, ale tentokrát se českému týmu vybojovat medaili nepodařilo. Před začátkem sezóny 2002/2003 se vydal do Kanady.

Tam nastupoval za tým Hamilton Bulldogs v AHL, což byla farma Montrealu. Díky svým vynikajícím výkonům se podíval na 2 zápasy do prvního týmu Canadiens. Stálé místo v kádru Canadiens si Pleky získal v sezóně 2005/2006.V následujících sezónách Tomáš nevynechal skoro žádný zápas za Montreal. V ročníku 2007/2008 zaznamenal svůj první hattrick, 29. února 2008 se 3 góly podílel na výhře nad Buffalem.

V sezóně 2009/2010 dosáhl svého (zatím) nejlepšího bodového zisku. Za 70 bodů si vysloužil novou smlouvu na 6 let za 30 milionů dolarů.

Ročník 2012/2013 začal Tomáš z důvodu výluky NHL v kladenském dresu v české extralize, kde zářil v lajně s Jaromírem Jágrem a Jiřím Tlustým. Druhou polovinu sezóny odehrál už v Montrealu. Dosud se řadí k nejproduktivnějším hráčům mužstva, přestože se jeho role v týmu změnila a má více povinností při obranné hře.


 

Reprezentační kariéra

Archiv Tomáše Plekance

Archiv Tomáše Plekance

V dresu reprezentace se Tomáš objevil v roce 2000, kdy hrál na MS „18“ ve

Švýcarsku. Velkým úspěchem se pak stalo zmiňované MS juniorů v Moskvě, kde český výběr vybojoval zlaté medaile. Tomáš hrál tehdy, jako nejmladší člen mužstva, ve 3. lajně a připsal si dva body. Větší roli v týmu měl o rok později na MSJ, které se konalo v České republice. Český tým skončil až na 7. místě, ve čtvtfinále český tým podlehl Finům.

Za seniorskou reprezentaci si Pleky poprvé zahrál na MS 2006 v Lotyšsku, kde český výběr získal stříbrnou medaili. V roce 2007 na MS v Rusku se naše reprezentace umístila až  na 7. místě. Zúčastnil se také MS 2008 v Kanadě a MS 2009 ve Švýcarsku (oba turnaje – 5. místo). V roce 2011 pomohl českému týmu na MS na Slovensku k bronzové medaili. Následující rok na MS ve Finsku a Švédsku dovedl tým k bronzu už jako kapitán. Na MS 2013 (Švédsko a Finsko) a MS 2015 (ČR) dorazil na poslední chvíli po vypadnutí Montrealu z play-off NHL. Na obou turnajích stihl však jen dva zápasy a pokaždé se vrátil bez medaile.

Tomáš se zúčastnil i 2 zimních olympijských her. Ve Vancouveru v roce 2010 tým skončil na 7. místě. O čtyři roky později byl Tom dokonce vybrán kapitánem pro ZOH v Soči. Česká reprezentace ale skončila už ve čtvrtfinále po prohře s USA – tým skončil na 6. místě.

V roce 2016 byl Tomáš kapitánem pro MS v Rusku. Byl tahounem mužstva a v 8 zápasech si připsal 5 bodů za 5 gólů. Český tým však i přes velmi sympatický herní projev skončil na 5. místě. 

Tentýž rok se Tomáš poprvé ve své kariéře zúčastnil Světového poháru, a to v kanadském Torontu. Opět byl nominován jako kapitán. Český tým vyhrál pouze jeden ze 3 zápasů (4:3 proti USA), o bod mu tak unikl postup ze skupiny a obsadil konečné 6. místo. 


Soukromí

foto: Catherine Lefebvre

foto: Catherine Lefebvre

V roce 2011 se Tomáš oženil s českou herečkou a zpěvačkou Lucií Vondráčkovou. V prosinci téhož roku se jim narodil syn Matyáš a v červnu 2015 k němu přibyl bratr Adam.

 

 


 

Články z tisku a fotografie nejen z Tomášova hokejového života naleznete ZDE